I Puchar Grand Prix Polski Leszno
2022-02-19 11:00
Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 3 w Lesznie Plac Jana Amosa Komeńskiego 1, 64-100 Leszno (wejście od Jana Pawła II)
Leszno
IV Grand Prix Polski Weteranów Szermierki w Toruniu
2021-11-27 11:00
Hala Szermiercza „TAF” 87-100 Toruń ul Majdany 1a
Toruń
Zobacz pozostałe

Zmiany regulaminowe – nowy harmonogram sezonu szermierczego

Obradował Zarząd…

Szanowne Koleżanki i Koledzy. Od długiego czasu w ramach konsultacji Zarządu i Komisji Regulaminowej, trwała dyskusja nad zmianą systemu rozgrywania zawodów Weteranów a, w szczególności okresu czasowym w jakim się one odbywają. Rozmowy trudne, ale prowadzące do poniższych decyzji. Do tej pory sezon zaczynał się w styczniu i po rozegraniu cyklu 5 turniejów krajowych kończył się pod koniec roku w grudniu Mistrzostwami Polski Weteranów. Ten sezon 2023 będzie inny… przejściowy i zakończy się na przełomie maja lub czerwca. I w dalszym okresie nasze „nowe” sezony będą się zaczynały we wrześniu i kończyły przed wakacjami …Mistrzostwami Polski, (lub ostatnim Pucharem Grand Peix, w zależności od mozliwości organizacyjnych).

Dlaczego zmiana ?

Zarząd SPWS od długiego czasu, prowadzi długie i trudne rozmowy z Zarządem PZSzerm o uznaniu i respektowaniu na równych zasadach z innymi kategoriami wiekowymi,  kategorii weteran w ramach struktur PZSZerm. Jednym z wielu punktów jakie pojawiły się we wspólnych rozmowach, w ramach prób tworzenia satysfakcjonującego obie strony regulaminu, jest punkt mówiący o okresie trwania sezonu. Wszystkie kategorie w ramach struktur PZSZerm opierają się przedziale czasowym wrzesień- czerwiec. Także w ramach struktur Europejskich Weteranów kalendarz cyklu Pucharu Europy rozpoczyna się we wrześniu 2023 (Budapeszt) zamykając cykl po 8 turniejach w kwietniu (Ateny), ale ostatni turniej „sezonu” 2023/2024 to majowe Mistrzostwa Europy  naprzemiennie drużynowe lub indywidualne. Wiele federacji europejskich weteranów także stosuje podobny okres sezonu w swoich krajach. Ułatwia to także sposób przygotowań do najważniejszych imprez szykując „szczyt” formy na odpowiedni miesiąc.

Dlaczego teraz ?

Lakonicznie można by określić, że kiedyś ten system trzeba wdrożyć i szkoda kolejnego roku czekania. Ale moment nie jest przypadkowy. Na pewno nie ma idealnego momentu i rozwiązania wprowadzenia nowego systemu z uwagi na fakt, że stary i nowy okres zawsze się w pierwszym momencie będą na siebie nakładać. W tym roku Mistrzostwa Świata Weteranów odbywają się w Daytona Beach w USA. Są na tyle daleko, że tylko najbardziej wytrwali nasi Przyjaciele wezmą w nich udział, a odległość i koszt startu, sprawiła, że jest mniej chętnych niż dopuszczalny limit 4 uczestników na broń. Zawirowania wprowadzenia nowego sezonu w żadnej mierze nie wpłyną na skład reprezentacji. Ponieważ zmiana następuje niejako w połowie starego sezonu, Zarząd postanowił ten sezon 2023/2024 jednorazowo potraktować jako sezon przejściowy i nie kończyć go w grudniu, a przedłużyć do czerwca 2024 kończąc go Mistrzostwami Polski Weteranów, by sezon 2024/2025 był już nowym poprawnym sezonem w cyklu wrzesień- czerwiec.

Co nas czeka w bieżącym okresie przejściowym?

By nie skrócić bez zapowiedzi i zamknąć aktualną rywalizację,  kończąc zmagania niejako w połowie, aktualny sezon postanowiono wydłużyć do wspomnianego już wcześniej turnieju Mistrzostw Polski (przełom maj / czerwiec 2024) dodając do rywalizacji i punktacji aktualnego sezonu, 3 turnieje w 2024 roku.
Ten sezon, proszę pamiętać, że jest przejściowy, ma już za sobą 3 turnieje a czeka nas rywalizacja w dwóch kolejnych do końca roku i wspomniane 3 w 2024 dając łącznie 8 startów. Sezon 2024/2025 wróci do tradycyjnych 5 turniejów z cyklu Grand Prix Polski rozpocznie się we wrześniu i zakończy Mistrzostwami Polski Weteranów przed wakacjami. Dodatkowe konsekwencje przejścia na cykl wrzesień- czerwiec wprowadzają ( tak jak dzieje się to na europejskich planszach Weteranów w cyklu pucharów Europy EVF) dla  szermierzy urodzonych w latach 1984,1974, 1964, 1954 czyli roczników z „4” na końcu daty urodzenia, przejściem we wrześniu do nowych, starszych kategorii. Jedynym mankamentem okresu przejściowego wspaniałych roczników jest fakt, że nie wystartują jako najstarsi w turnieju Mistrzowskim (gdyby zmiany nie było), a wystartują już w nowym sezonie 2023/2024 jako najmłodsi w nowych kategoriach. Miło nam było,  że wstępne rozmowy z częścią zawodników rocznikami z”4″ na końcu spotkało się ze zrozumieniem i akceptacją zmian.

Nowy regulamin…

Wszelkie szczegóły sezonu przejściowego jak i poprawki Regulaminu, zwłaszcza w obrębie drużynowych Mistrzostw Polski znajdziecie Państwo w linku odsyłającego do źródła wszelkich zmian. Zmiany zostały wyróżnione kolorem niebieskim.
Licząc na Waszą wyrozumiałość, mając  świadomość, że nie istnieją rozwiązania idealne prosimy o zapoznanie się ze zmianami.
Z wyrazami szacunku Zarząd SPWS

Szczegóły nowego regulaminu —-> Regulamin 2023