I Puchar Grand Prix Polski Leszno
2022-02-19 11:00
Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 3 w Lesznie Plac Jana Amosa Komeńskiego 1, 64-100 Leszno (wejście od Jana Pawła II)
Leszno
IV Grand Prix Polski Weteranów Szermierki w Toruniu
2021-11-27 11:00
Hala Szermiercza „TAF” 87-100 Toruń ul Majdany 1a
Toruń
Zobacz pozostałe

Aktualna informacja Zarządu w sprawie składów drużyn na DMEW Belgia 2024

Informujemy, ze Polski Związek Szermierczy po raz kolejny w sposób nieuprawniony zaingerował w składy reprezentacji narodowej weteranów na zbliżające się drużynowe Mistrzostwa Europy w Ciney (Belgia).
PZSZ posiada umocowania ustawowe do zatwierdzania składów na turnieje rangi mistrzowskiej, ale posiada też regulamin, który stanowi między innymi, że „Powołanie do kadry następuje na podstawie wniosku stowarzyszenia weteranów, które jest członkiem PZS”. Stowarzyszenie Polskich Weteranów Szermierki jest takim podmiotem.
Do sekretarza Polskiego Związku Szermierczego Jacka Słupskiego wpłynęła jednak także i druga propozycja składów w dwóch kategoriach, od innego podmiotu, klubu Akademii Sztuki Wojennej (ASZWOJ), który nie jest stowarzyszeniem weteranów szermierki. Zgłoszenie to zostało podpisane przez Tomasza Kończyło. Pomimo niezgodności tego aktu z regulaminem, p. Jacek Słupski przekazał, a prezes PZSZ Tadeusz Tomaszewski przyjął tę propozycję i postanowił obie rozpatrywać łącznie. Pojawiły się one w korespondencji Komisji PZSZ do Spraw Amatorów i Weteranów, prowadzonej przez Piotra Sadowego.
Członkowie Komisji zostali poproszeni o wypowiedzenie się na temat obu list. Odnotowane głosy nie były korzystne dla ASZWOJ. Mimo to Przewodniczący przegłosował tylko 5 bezspornych składów, a co do spornych (szabla veterans i floret veterans), nie zdecydował się na głosowanie, ale zaproponowane składy wymieszał i w ten sposób skompilowane drużyny zostały przedstawione do zatwierdzenia, jednak nie otrzymały one rekomendacji Komisji.
W efekcie tych działań dnia 8 kwietnia 2024 Zarząd PZSZ podjął decyzję o przyjęciu obu kwestionowanych drużyn w wersji zgłoszonej pierwotnie przez ASZWOJ, pomimo braku rekomendacji Komisji, z pominięciem składów SPWS, które jako jedyne spełniają też inne kryterium zawarte w regulaminie, a mianowicie odzwierciedlają jedyne isniejące, aktualne rankingi weteranów, linkowane na stronie PZSZ! Ale na tym nie koniec. Zarząd dokonał także bezpodstawnych zmian w składach pozostałych drużyn (które uzyskały rekomendację w Komisji). Dwóch zawodników nie zostało w ogóle zgłoszonych. Dotyczy to Jacka Szczęsnego i Przemysława Korona-Trzebskiego.
PZSZ uzasadnia swoje działania twierdząc, że po pierwsze – próbuje pogodzić racje różnych środowisk weterańskich, a po drugie – stworzyć optymalne składy z szansami medalowymi na Drużynowych Mistrzostwach Europy. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. W ASZWOJ nie istnieje środowisko weterańskie, a sam zainteresowany Tomasz Kończyło jest jedynym weteranem w rozumieniu kategorii EVF. Dwoje innych znanych nam członków tego klubu, to kategorie „0”.
Szczególnym przypadkiem jest włączenie Tomasza Kończyło w skład drużyny szablowej, co grozi ogromnym napięciem w drużynie wobec faktu, że jego fatalne zachowanie i postawa na planszy są powszechnie znane, a w szczególności doprowadziły do porażki tej samej drużyny w meczu o 3 miejsce 2 lata temu. Z powodu takiej decyzji zarządu, wprowadzającej Tomasza Kończyło zamiast Leszka Gajdy, w proteście zrezygnował z wyjazdu Robert Nowicki, wieloletni lider listy klasyfikacyjnej w tej kategorii.
W dniu 11 kwietnia zarząd SPWS przesłał na ręce prezesa Tomaszewskiego wniosek o zmianę tej uchwały. Do dnia dzisiejszego brak jednoznacznej odpowiedzi związku. W dniu 14 kwietnia do Ministra Sportu wpłynął wniosek reprezentującego SPWS mec. Marka Wojciechowskiego o zbadanie zasadności uchwały Zarządu Polskiego Związku Szermierczego w trybie nadzoru określonego w przepisie art. 16 pkt.1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie.

Zestawienie zmian dokonanych przez Polski Związek Szermierczy – zawodnicy usunięci że składu 

Szpada kobiet – Veterans

1. Beata Wasilczuk kat.2

2. Anna Ganszczyk kat.2

3. Gabriela Kamińska kat.1

4. Małgorzata Sadowska kat.1

5. Agata Szurlej kat.1

Szpada mężczyzn – Veterans

1. Aleksander Atanassow kat.2

2. Dariusz Zieliński kat.2

3. Ireneusz Kostrzewa kat.2

4. Marek Jendryś kat.2

5. Przemysław Korona-Trzebski kat.1

6. Artiom Gripas kat.1

Szpada mężczyzn – Grand Veterans

1. Wojciech Adamczewski kat.4

2. Piotr Juszkiewicz kat.4

3. Bogdan Rutecki kat.4

4. Mariusz Krzemiński kat.3

5. Maciej Drapella kat.3

6. Jacek Szczęsny kat.3

Floret mężczyzn – Veterans

1. Jacek Bazak kat.2

2. Sergiusz Haśko kat.2

3. Wojciech Jadczuk kat.1

4. Piotr Malinowski kat.1

5. Przemysław Korona-Trzebski kat.1

6. Błażej Serafin kat.1

Szabla mężczyzn – Veterans

1. Marcin Ganszczyk kat.2

2. Leszek Gajda kat.2

3. Robert Nowicki kat.2

4. Przemysław Zawrotniak kat.2

5. Jakub Krochmalski kat.1

6. Łukasz Kosiński kat.1

Szabla mężczyzn – Grand Veterans

1. Piotr Juszkiewicz kat.4

2. Janusz Młynek kat.4

3. Michał Zabłocki kat.3

4. Wojciech Ossowski kat.3

5. Wacław Barański kat.3

Składy w wersji Polskiego Związku Szermierczego

Floret mężczyzn – Veterans

1. Tomasz Ciepły kat.1

2. Tomasz Kończyło kat.2

3. Mocek Sławomir kat.1

4. Sławomir Pośpieszny kat.1

5. Grzegorz Szmidt kat.2

Szabla mężczyzn – Veterans

1. Marcin Ganszczyk kat.2

2. Tomasz Kończyło kat.2

3. Robert Nowicki kat.2

4. Jakub Krochmalski kat.1

5. Łukasz Kosiński kat.1