I Puchar Grand Prix Polski Leszno
2022-02-19 11:00
Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 3 w Lesznie Plac Jana Amosa Komeńskiego 1, 64-100 Leszno (wejście od Jana Pawła II)
Leszno
IV Grand Prix Polski Weteranów Szermierki w Toruniu
2021-11-27 11:00
Hala Szermiercza „TAF” 87-100 Toruń ul Majdany 1a
Toruń
Zobacz pozostałe

Oświadczenie Stowarzyszenia Polskich Weteranów Szermierki

 

STOWARZYSZENIE POLSKICH WETERANÓW SZERMIERKI

OŚWIADCZENIE – 25 marca 2023 rok.

Wojna na Ukrainie trwa od ponad roku. Rakiety i bomby spadają na miasta, zabijając niewinnych ludzi. Dobrze wiemy, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Udokumentowana skala zbrodni jest tak duża, że główni przestępcy wojenni są już ścigani przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Wszyscy ludzie dobrej woli, nie mogą być obojętni wobec wydarzeń na wschodniej granicy Europy. Nie tylko sam fakt wojny i jej rozmach jest tragiczny. Przerażająca jest także skala poparcia dla niej w rosyjskim społeczeństwie. Poznając historię Rosji, wiemy, że to nie przypadek, że mamy do czynienia ze zindokrynowanym społeczeństwem, które od stuleci wychowywane jest w kulcie przemocy, kłamstwa i zbrodni. Totalitarny reżim Putina tylko ożywił i na nowo ujawnił ten fakt, wracając do praktyk rodem z komunistycznej, przerażającej, ale przecież tak niedawnej przeszłości.

Potępiając napaść na suwerenny kraj, nie chcemy jednocześnie spotykać się na planszy, w sportowej rywalizacji z przedstawicielami Rosji i Białorusi. Wykluczamy ich również z zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie Polskich Weteranów Szermierki na terenie Polski. Stanowisko nasze jest jedyną dostępną formą sprzeciwu wobec tego, co robi Rosja i do czego jeszcze – nie zatrzymana – może się posunąć. Tylko wtedy, gdy wszyscy Rosjanie bardzo boleśnie odczują konsekwencje polityki swojego kraju, można będzie liczyć na jakiekolwiek zmiany w ich narodowym myśleniu i postrzeganiu świata.

Jednocześnie zawiadamiam, że 15.04.2023r., odbędzie się Puchar Europy – Gdansk Epee Cup, bez udziału przedstawicieli tych totalitarnych reżimów. Mamy nadzieję, że światowe i europejskie federacje szermiercze wraz z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, w pełni zrozumieją edukacyjną rolę swoich decyzji, odrzucając i piętnując zło, przemoc i wojnę.

.

Andrzej M.FURMANIAK

PREZES

STOWARZYSZENIE POLSKICH WETERANÓW SZERMIERKI