Polscy weterani z medalami na Mistrzostwach Europy w Płowdiwie

W dniach 22–31 maja 2025 roku w bułgarskim Płowdiwie odbyły się Mistrzostwa Europy Weteranów w Szermierce – najważniejsza impreza sezonu dla zawodników z całego kontynentu. Wzięło w niej udział ponad 1000 szermierzy z całej Europy, rywalizujących w czterech grupach wiekowych: 40+, 50+, 60+ i 70+.

Polskę reprezentowała liczna i ambitna grupa zawodników, którzy przez wiele miesięcy z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali się do tego startu, często łącząc treningi z pracą zawodową, życiem rodzinnym i społeczną działalnością w środowisku szermierczym.

Dwa medale Mistrzostw Europy

Reprezentanci Polski wywalczyli dwa brązowe medale i niektórym zabrakło dosłownie kilku trafień, by zameldować się w szerokim finale, czyli czołowej ósemce w swoich kategoriach wiekowych. Oto medaliści:

🥉 Brązowy medal – szpada mężczyzn 40+

  • Przemysław Korona
    (3. miejsce ex aequo z Toni Kneistem, Niemcy)

🥉 Brązowy medal – szabla mężczyzn 60+

  • Michał Zabłocki
    (3. miejsce ex aequo z Alexem Pimenau, Holandia)

Pozostałe starty reprezentantów Polski

Szpada mężczyzn 60+

  • 16 – Mariusz Krzemiński

Szpada kobiet 60+

  • 44 – Halina Borkowska

Floret mężczyzn 70+

  • 8 – Andrzej Borkowski

Szabla kobiet 70+

  • 11 – Aniela Sosnowska

Szpada mężczyzn 70+

  • 40 – Andrzej Borkowski

Floret mężczyzn 60+

  • 24 – Aliaksandr Nikalaichuk

Szpada kobiet 40+

  • 15 – Gabriela Kamińska
  • 29 – Martyna Samecka-Naczyńska

Szabla mężczyzn 70+

  • 11 – Jerzy Pręgowski
  • 16 – Andrzej Mainka

Szabla kobiet 60+

  • 12 – Ulrike Fuhrmann

Szpada kobiet 50+

  • 49 – Anna Ganszczyk

Szpada kobiet 70+

  • 23 – Aniela Sosnowska

Szabla mężczyzn 50+

  • 10 – Przemysław Zawrotniak
  • 14 – Robert Nowicki
  • 25 – Marcin Ganszczyk
  • 31 – Paweł Kaczmarek
  • 41 – Aleksander Mazik
  • 45 – Jacek Wierzbicki

Szpada mężczyzn 50+

  • 6 – Dariusz Zieliński
  • 19 – Aleksander Atanassow
  • 78 – Borys Pardus

Floret mężczyzn 40+

  • 22 – Przemysław Korona

Za wynikami stoją ludzie – pasja, wytrwałość i wspólnota

Choć nie każdy start zakończył się medalem, każdy występ był lekcją, doświadczeniem i okazją do sportowej refleksji. Nasi zawodnicy wracają z Bułgarii z bagażem przemyśleń, nowymi kontaktami i motywacją do dalszego działania – zarówno w roli zawodników, jak i mentorów dla młodszych pokoleń.

Wielu naszych reprezentantów z dumą podkreślało, że reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej to nie tylko zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Emocje, które towarzyszyły wspólnym chwilom na planszy, trybunach i poza salą, zostaną z nami na długo.


Dziękujemy i gratulujemy!

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom, niezależnie od miejsca – każdy z Was zostawił na planszy serce, wolę walki i ducha fair play. Dziękujemy za godne reprezentowanie biało-czerwonych barw, za każdy wywalczony punkt, za każdą rozmowę, pomoc koleżeńską i wsparcie.

Do zobaczenia na kolejnych zawodach i zgrupowaniach!

SPWS – razem tworzymy historię szermierki weteranów!

Pełne wyniki MEW 2025, Plovdiv